Brainspotting

Czym jest Brainspotting?

🍀 „To, gdzie patrzysz, wpływa na to, jak się czujesz” – dr. David Grand

Brainspotting to rodzaj terapii, która polega na naturalnych zdolnościach Twojego mózgu i ciała do samoleczenia. Poprzez patrzenie na konkretne miejsca swoimi oczami, Brainspotting pomaga Ci skupić się na głównych kwestiach powodujących problemy, dzięki czemu możesz pracować nad leczeniem głębiej i skuteczniej.

Nasze ciała i umysły doskonale wiedzą, co jest dla nas najlepsze – musimy tylko ponownie nauczyć się ich słuchać.

Bardzo często odpowiedzi, których potrzebujemy, są ukryte w naszej podświadomości lub zakopane pod naszymi negatywnymi myślami, zmartwieniami i lękami. Brainspotting działa jak przewodnik, pomagając nam przebić się przez te przeszkody i odkryć prawdziwe problemy, które nas dręczą. To jak odblokowanie sekretów lepszego samopoczucia i lepszego zrozumienia siebie.

Jak działa Brainspotting?

Według terapeuty i twórcy Davida Granda kierunek, w którym patrzysz, wpływa na to, jak się czujesz. Do pewnego stopnia Brainspotting jest naturalnym zjawiskiem, z którym większość z nas miała do czynienia. Pomyśl o tym, co dzieje się, gdy próbujesz przypomnieć sobie niejasny fakt lub datę, lub gdy w przeszłości miałeś trudniejszą rozmowę. Twoje oczy zapewne podryfują do określonej lokalizacji lub „punktu mózgu”, który w Brainspotting nazywa się „brainspottem”.

Brainspotting pracuje na głębokich strukturach podkorowych, czyli mamy siatkówkę oka i poprzez nerwy wzrokowe idziemy bardzo głęboko do śródmózgowia i tam na wzgórku blaszki czworaczej procesujemy problem, który wchodzi przez wzrok.

Podczas sesji pomagam Ci ustawić oczy w sposób, który pomoże wycelować w źródło bolesnych emocji, wspomnień lub myśli. Brainspotting może uzyskać dostęp do niektórych głębszych części mózgu, do których tradycyjna terapia rozmową nie może dotrzeć.

Jak wygląda sesja brainspotting?

Kiedy po raz pierwszy przyjdziesz na sesję, zapytam Cię, nad jakim problemem chcesz pracować. Ty, jako klient, możesz podzielić się swoim problemem w takim zakresie jaki uznasz za stosowny. Zapewne pozadaję Ci więcej pytań, aby lepiej zrozumieć czego problem dotyczy. Wówczas zapytam Cię „gdzie w ciele odczuwasz ten problem?”. Na przykład: „Czy czujesz to w karku? Czy twoja klatka piersiowa jest napięta? Czy czujesz, że twoja szczęka jest napięta?”. Gdy połączysz odczucia fizyczne z problemem emocjonalnym, poproszę Cię o określenie w skali od 0 do 10, jak intensywne są te odczucia. Następnie pomogę Ci znaleźć punkt w mózgu „brainspott”, w którym odczuwasz te doznania najintensywniej i skupisz się na nim przez długi czas.

Skupiając się na tym miejscu swoim „brainspott’cie”  możesz wybrać, czy chcesz, abym z Tobą rozmawiała podczas tego procesu, czy wolisz przetwarzać to miejsce w ciszy. Ja ze swojej strony czasu do czasu sprawdzę, jak się czujesz i zapytam, jak intensywnie się czujesz, wpatrując się w to miejsce. Pod koniec całego procesu  sprawdzę Cię bezpiecznie do teraźniejszości.

Czasami wykorzystuję muzykę bilateralną, która jest zalecana kiedy pojawiają się trudności z wejściem głębiej w proces.

Kto może skorzystać z Brainspotting?

Brainspotting może być stosowany zarówno u nastolatków, jak i dorosłych. Jedynym wymogiem do zastosowania brainspottingu jest posiadanie wiedzy na temat odczuć pojawiających się w ciele, gdy myślimy o nurtującej nas kwestii. Czy twój żołądek się skręca? Czy twoja klatka piersiowa jest napięta? Czy czujesz, że twoje ciało jest napięte? Nazywamy te objawy „aktywacjami” i są one niezbędne w procesie Brainspottingu.

Ile sesji potrzeba?

Brainspotting zwykle wymaga tylko 1-3 sesji, aby problem został przetworzony. W przeciwieństwie do innych metod, Brainspotting jest dość szybkim procesem leczenia. Dodatkowo, przetwarzanie problemu nie odbywa się tylko w czasie sesji – niektóre osoby zauważają, że nadal przetwarzają swój problem przez kolejne dni, zwiększając tym samym skuteczność Brainspotting. 

Sam Brainspotting może pozwolić Ci uzyskać regulację emocjonalną potrzebną do przezwyciężenia lęków i negatywnych emocji blokujących twój ostateczny spokój wewnętrzny, ale pamiętaj, że Brainspotting nie daje ci nowych konkretnych umiejętności rozwiązywania problemów. Po zakończeniu terapii Brainspotting nadal zalecana jest edukacja w zakresie nauki rozwiązań lub umiejętności, które pomogą Ci rozwiązać przyszłe problemy.

Długoterminowe skutki stosowania terapii Brainspotting są nadal przedmiotem badań naukowców i terapeutów, jednak terapia Brainspotting jest często preferowana przez pacjentów ze względu na niską częstotliwość zgłaszanych skutków ubocznych. Do tej pory nie udokumentowano żadnych poważnych skutków ubocznych związanych z Brainspottingiem, wręcz przeciwnie wiele osób uważa i donosi, że Brainspotting jest łatwiejszy ze względu na płynność tej praktyki i nie odnosili takich sukcesów w praktykach takich jak EMDR lub klasyczna terapia rozmową.

Badania kliniczne

Brainspotting okazał się być najbardziej skuteczną długoterminową terapią dla ocalałych ze strzelaniny w Sandy Hook i był najbardziej skuteczną terapią w porównaniu z innymi terapiami opartymi na traumie (np. EMDR, MNRI, doświadczenia somatyczne, tradycyjna terapia rozmową itp.).

Brainspotting okazał się również lepszy w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym PTSD lub pacjentów, którzy wskazują na traumę, w porównaniu z metodami takimi jak EMDR lub reprocessing. Okazało się również, że zmniejsza lęk i depresję.